به گزارش “بازی انفجار” و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تیراندازی، علی دادگر، رئیس فدراسیون تیراندازی در نشست خبری که امروز (یکشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: فرزندان تیرانداز این سرزمین در آخرین پنجره سهمیه المپیک خوش درخشیدند و همه دست به دست هم دادند تا این نتیجه حاصل شود. من این اتفاق را به اهالی رسانه که همواره در کنار ما بودند نیز تبریک می‌گویم.

وی افزود: نتایج خوبی در طول 72 سال گذشته کسب شده است. در تفنگ بادی جزو پنج کشور قدرتمند دنیا هستیم و پیشرفت‌های خوبی داشتیم. ما از سایر رشته‌ها غافل نبودیم و در تپانچه نیز کسب سهمیه کردیم و در اهداف پروازی هم نتایج خوبی گرفتیم.

رئیس فدراسیون تیراندازی ادامه داد: ما نباید مغرور شویم و کار ما تمام نشده است. هنوز شانس کسب دو تا سه سهمیه دیگر را داریم و تمام تلاش خود را می‌کنیم که حتی اگر شده یک سهمیه دیگر کسب کنیم. از طرف وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک از تیراندازی توقع کسب مدال وجود دارد و پیش‌بینی می‌کنیم‌ ان‌شاءالله در المپیک 2020 اولین مدال را برای تیراندازی به دست آوریم‌.

دادگر در خصوص مسابقات قطر و نتایج اهداف پروازی گفت: در رابطه با کسب سهمیه باید از تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کرد. اگر در اهداف پروازی سهمیه نگرفتیم، دلیل بر ناتوانی تیراندازان این ماده نیست. آنها با رکوردشکنی قابلیت‌های خود را نشان دادند. آنها باید دیده شوند و مسیر خود را ادامه دهند. تیم براساس رکوردهای تیرانداران اعزام می‌شود. بالاترین رکورد در اختیار علی دوستی و رامتین بشارتی بود و در لیست قرار گرفتند. بشارتی از چند سال پیش برای ادامه تحصیل و ادامه فعالیت‌های ورزشی درخواست ویزای آمریکا داد. وی در یک سال امکان خروج تنها یک بار را دارد و نتوانست راهی قطر شود. اگر ورزشکار دیگری به او نزدیک بود، مطمئناً به جای او اعزام می‌شد، به همین دلیل فرد دیگری جایگزین نشد. بشارتی با ما در ارتباط است و آرزوی کسب سهمیه المپیک را داشت و در آینده در اختیار تیم ملی خواهد بود.

دادگر درباره مشکل فشنگ و آینده آن گفت: درباره آینده نمی‌توان توضیح داد. ما فقط مصرف‌کننده فشنگ هستیم. ما با دو هفته تمرین در هانوفر و قطر دو سهمیه در سه وضعیت کسب کردیم‌ و دیدیم فشنگ در کسب سهمیه حیاتی بود‌. مختصری فشنگ در اختیار تیم ملی است و امیدوارم با اعزام‌ها آن را جبران کنیم‌. ورزشکاران خارجی روزانه 200 تا 300 فشنگ استفاده می‌کنند، ولی ورزشکاران ما فقط با دو هفته دسترسی به فشنگ سهمیه کسب کردند. با همکاری وزارت دفاع و بخش خصوصی در تلاشیم که فشنگ تأمین شود. در گذشته برای حدود 40 ورزشکار خدمات داشتیم، ولی الان به صورت گلخانه‌ای برای تعداد محدودتری تیرانداز برنامه‌ریزی می‌کنیم. به‌هرحال امیدواریم با شیب ملایم فشنگ را تأمین و اردوها را برگزار کنیم.

وی در مورد شرایط کسب سهمیه الهه احمدی یادآور شد: کار الهه احمدی به پایان نرسیده و چیزی از قابلیت‌های او کم نشده است. ورزشکاران در مقطعی اُفت رکورد دارند که احمدی نیز در دوران اُفت خود بود. او بانوی شایسته تیراندازی است و در تاریخ ورزش کشور ماندگار خواهد شد. در تیراندازی با جرأت نمی‌توان نتایج را پیش‌بینی کرد. وزارت ورزش حداقل دو سکو از تیراندازی می‌خواهد. ما تلاش می‌کنیم که نه تنها این اتفاق محقق شود، بلکه نتایج بهتر هم باشد، اما همه چیز به شرایط ما و رقبا بستگی دارد. آرزوی هر فدراسیونی کسب سکو و مدال است. در کسب سهمیه تاریخ‌ساز شدیم و امیدواریم در کسب سکو هم تاریخ‌ساز شویم‌. ما از تیرانداران‌مان با اینکه جوان و کم‌تجربه هستند، باز هم توقع کسب مدال داریم، چرا که توانایی کسب مدال دارند.

وی تأکید کرد: در تیراندازی سهمیه به نام کشور است، نه فرد‌. چه بسا ممکن است بنا به اتفاقاتی و یا تصمیم کادر فنی فرد دیگری اعزام شود. خیلی چیزها قابل پیش‌بینی نیست، ولی فعلاً بهترین نفرات ما همین افرادی هستند که کسب سهمیه کردند.

رئیس فدراسیون تیراندازی درباره لزوم تشویق مربیان داخلی یادآور شد: در گذشته سه میلیارد پرداختی به مربیان خارجی داشتیم. ما با مربیان داخلی‌مان که در خارج از ایران بودند، مذاکره کردیم و الهام‌ هاشمی بعد از یک سال و نیم مذاکره با حداقل درآمد به ایران آمد. ابراهیم اینانلو نیز مربی اندونزی است و این کشور برای اولین بار در تاریخ با مربی ایرانی سهمیه گرفت‌. ما متناسب با بودجه خود به مربیان حقوق می‌دهیم و آنها با بزرگ‌منشی و با حداقل حقوق در کنار ورزشکاران ایرانی ماندند. ما حداقل پاداش‌ها را برای آنها در نظر گرفتیم که در مقابل مربیان خارجی یک به 10 است. ما شرمنده آنها هستیم، ولی آنها به خاطر عرق به میهن در کنار تیراندازی ماندند. ما هم از نظر اردو و مربیان روانشناس و …ورزشکاران را بی‌بهره نخواهیم گذاشت.

دادگر ادامه داد: الهام هاشمی از بهترین مربیان دنیاست و امیدوارم کماکان در کنار تیم ملی باشد. قبل از حضور هاشمی نجمه خدمتی اُفت شدید داشت و ما این نتایج خوب را مدیون او هستیم‌. فدراسیون به دنبال ادامه همواری با مربی خوب است و گزینه اول و آخر ما الهام هاشمی است.